Kale-Ribbean Breeze by Jamba Juice

When you think of a healthy frozen drink, smoothies are probably the first thing that comes to mind. They’re easy to drink whether you’re sitting at home or on the move. What a great way to get your daily fruits and veggies… and drain your wallet?!

Jamba Juice

Jamba Juice has been around since 1990 offering premium smoothies with extra boosts to keep to contribute to your health. But your financial health has likely taken a dip if you’re indulging in weekly trips to Jamba Juice rather than making these frozen health drinks at home. It’s not too late your wallet to recover and still be on a nutrition-rich path with Jamba Juice’s Kale-Ribbean Breeze.

Nutritional facts

 

Kale-Ribbean Breeze  Price Breakdown

The Kale-Ribbean Breeze  is a great example of Jamba Juice’s inclusion of something other than fruit in their popular smoothies. You’ll find kale, chia seeds, and greek yogurt mixed with mango and passion fruit in this concoction to add even more nutritive elements to your frozen drink. But it comes at a pretty high price point.

After searching several locations nationwide, a small 16 oz. smoothie costs between $5.00 and $6.00. We’ll use an average price of $5.50 to compare costs of the homemade recipe below.

 

Homemade Copycat Recipe

Rather than spend money on gas driving to the nearest Jamba Juice, why not make their tasty creations in the comfort of your own home? They’re simple to make and you can find the ingredients at your local grocery store. You can even buy some ingredients, like chia seeds, in larger quantities to have around instead of needing to grab them each time you want a Kale-Ribbean Breeze.

Ingredients:

  • 1 large mango*
  • ½ cup kale leaves*
  • 1 cup passion fruit juice
  • 5.3 ounces plain greek yogurt
  • 1 Tablespoon chia seeds

*Prep:

  • Peel and dice mango, then freeze
  • Remove any stems from kale leaves

Directions:

  1. Add all ingredients to blender and blend until smooth.
  2. Optional: Add ice for desired consistency.

The amount of plain greek yogurt in this recipe is the same as a single serving you see at the grocery store. Feel free to use more or less of any ingredients to your taste. This may change the value of your at home smoothie but is likely to still be more cost effective than a visit to Jamba Juice.

 

Homemade Price Breakdown

Now sip that delicious nutritious mixture while reading how you’ll save time AND money! You might think it’ll save time going to pick up a smoothie, but the time to make these at home is probably less than driving and waiting for your drink to be ready after ordering it.

When making these at home, each smoothie costs about $2.43. That’s nearly half of what you’ll spend at Jamba Juice, and that doesn’t include the gas to get there.

Which Saves You More?

Let’s do some math, shall we? Let’s assume that you enjoy 2 smoothies a week from Jamba Juice vs. what it will cost to make them at home for one year.

*Ingredient prices are based on Walmart.com on 1/22/18.

Using the homemade recipe can save you over $300 a year! With that savings, you can get yourself a really nice blender to use at home to make smoothies all the time.